Ana sayfa

Eylem takvimi

Birde şu haberi okuyun

DORTMUND HALK KÜLTÜR EVİNİN ÖNÜNDE BASIN AÇIKLAMASI PDF Yazdır e-Posta
haberler - Dünya
Perşembe, 27 Haziran 2013 10:36

Almanya’da yapılan son basıklarla ilgili Dortmund Halk kültür evinin önünde basın açıklaması yapıldı.

26 Haziran sabahı Almanya’da Köln Sanat Atölyesi, Duisburg Aile ve Gençlik Derneği, Dortmund Kültürevi, Berlin Yorum Kültürevi ve çeşitli adresler polislerce basılmış ve 5 kişi gözaltına alınmıştır. Basılan yerlerden biri olan Dortmund Halk Kültür Evinin Önünde Basın açıklaması yapıldı. Alman polisinin amacı buradaki Demokratik faaliyetlerimiz engellemektir. Buradaki faaliyetlerimiz terörize etmektir başka bir amacı yoktur.

Baskılar bizi yıldıramaz!

Keyfi polis operasyonlarına son!

Dortmund Halk Kültür Evi...

Okuna basın açıklaması;

Anadolu Federasyonu'na Bağlı Başta Almanya Olmak Üzere Birçok Yerde Derneklere Polis Baskını!..

Almanya'nın Duisburg, Dortmund ve Köln Şehirlerinde Anadolu Federasyonuna bağlı  dernekler  ve dernek çevresinden bazı evlere Alman polisi baskın düzenlemiştir. Berlin'de de bir dernek binası basılmış ve polis 129b'den bir kişiyi tutuklamak da istemiş, ama o kişiyi bulamamıştır.
Baskınların en son Almanya'nın talebi üzerine Almanya dışında Avusturya, Belçika ve Hollanda'da da gerçekleştiği bilgisi elimize ulaşmıştır.

International Platform Against Isolation, "Bu baskınların Türkiye'deki ayaklanmanın bastırılmasıyla ilgili Almanya'nın Türkiye faşizmine verdiği destek olduğunu, Almanya başta olmak üzere bir çok yerde Türkiye'deki direniş ile dayanışma eylemleri olduğunu, bu dayanışmanın en güçlü olduğu yerlerden birisinin Berlin olduğunu, orada her gün tıklım tıklım dolan bir dayanışma çadırı bulunduğunu, basılan ve terörizmle suçlanan derneğin ise, o çadırın asli taşıyan unsuru olduğunu, o derneğin çalışmalarını durdurarak, polisin Berlin'deki dayanışmayı bitireceğini ümit ettiklerini" düşündüklerini belirtti.

Alman polisi bu baskınlarla ilgili olarak  'bazı aranması olan insanlar olduğu' bahanesine sığınmıştır. Dortmund'taki dernekte arama sırasında zor kullanılmış olup insanlar darp edilmiş ve kelepçelenmiştir.  Yaralananlar vardır. Baskınlar sırasında halen isimlerini öğrenemediğimiz 5 insanımız gözaltına alınmıştır. Gazetelere yansıdığı kadarıyla Federasyon Başkanı Latife A. da gözaltına alınmıştır. Alman polisi arama tutanağında dalga geçercesine tamamen farklı şehirlerde oturan kişileri gerekçe göstermektedir.

Alman polisi bu keyfi tutumu ile AKP faşizmine destek vermektedir. AKP Faşizmine karşı ülkemizin dört bir yanında görkemli bir ayaklanma gerçekleştiren halkımız aslen Alman Emperyalizmini rahatsız etmiştir. Bu nedenle Merkel Hükümeti AKP baskısına karşı çıkıyormuş gibi görünüp, arkadan polislerini Ayaklanan Anadolu Halkının derneklerini basmak için görevlendirmektedir. Emperyalistlerin karın ağrısına rağmen, samimi uşağı olan işbirlikçi AKP faşizmini yeneceğiz.

Ana sayfa